Motyw potomny w WordPress – Co to takiego i jak stworzyć własny
- Czym są motywy potomne w WordPressie?
- Dlaczego warto używać motywów potomnych?
- Tworzenie motywu potomnego – Krok po kroku
- Metoda 1: Utworzenie motywu potomnego poprzez tworzenie katalogu
- Metoda 2 – Wtyczki
- Podsumowanie
Czym są motywy potomne w WordPressie?
Motyw potomny WordPress to rodzaj motywu który dziedziczy wszystkie cechy i funkcjonalności motywu nadrzędnego (motywu głównego), a jednocześnie pozwala na dostosowanie ich według własnych potrzeb.
To znaczy, że możesz utworzyć motyw potomny oparty na już istniejącym motywie, a następnie modyfikować go, nie wpływając przy tym na oryginalny motyw. Dzięki temu zachowujesz aktualizacje, bezpieczeństwo oraz zapobiegasz utracie własnych zmian po aktualizacji motywu głównego.
Dlaczego warto używać motywów potomnych?
- Dostosowanie do swoich potrzeb: Motywy potomne pozwalają dostosować wygląd i funkcjonalności Twojej strony do indywidualnych potrzeb. Możesz zmieniać kolory, układ, style czcionek i wiele innych elementów.
- Bezpieczeństwo: Modyfikacje dokonane na motywie potomnym nie wpływają na kod oryginalnego motywu. To oznacza, że aktualizacje motywu głównego nie naruszają Twoich zmian, co oznacza, że Twoja strona jest bezpieczna.
- Aktualizacje motywów: Tworząc motyw potomny, zachowujesz zdolność do regularnych aktualizacji motywu nadrzędnego. Nie musisz martwić się utratą dostosowań ani funkcjonalności.
- Edukacja i eksperymenty: Tworzenie motywów potomnych to świetny sposób na naukę programowania WordPressa. Możesz eksperymentować z różnymi stylami i rozwiązaniami, ucząc się jednocześnie nowych umiejętności.
Tworzenie motywu potomnego – Krok po kroku
Przed przystąpieniem do modyfikacji motywu potomnego, upewnij się, że masz dostęp do panelu administracyjnego WordPressa oraz dostęp do serwera FTP (polecam użyć darmowego programu FileZilla).
Poniżej opis tworzenia motywu potomnego który wykorzystałem na swojej stronie.
Metoda 1: Utworzenie motywu potomnego poprzez tworzenie katalogu
1. Uwórz folder motywu potomnego: Na serwerze FTP przejdź do folderu z motywami (wp-content/themes/) i utwórz nowy folder o nazwie Twojego motywu potomnego. Nazwa może być dowolna, w tym przykładzie będzie to „astra” (swoją drogą bardzo uniwersalny motyw). Do nazwy należy dopisać “-child” (docelowo “astra-child”).
2. Utwórz na komputerze nowy plik w notatniku a następnie wklej kod:
/*Theme Name: Astra Child
Template: astra
*/
Zwróć uwagę czy w linijce Template jest wpisana poprawna nazwa używanego przez Ciebie motywu!
Następnie zmieniając rozszerzenie zapisz jako style.css
Ten kod jest przykładem deklaracji motywu potomnego w pliku i informuje WordPressa, że tworzysz motyw potomny o nazwie “Astra Child” na bazie motywu nadrzędnego “astra”.
3. Utwórz na komputerze nowy plik w notatniku a następnie wklej kod:
<?php
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles' );
function enqueue_parent_styles() {
wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css' );
}
Dzięki temu motyw potomny wykorzysta style z motywu nadrzędnego, co pozwoli zachować spójność wyglądu między motywami.
Następnie zmieniając rozszerzenie zapisz jako functions.php
4. Mając przygotowane te dwa pliki (style.css oraz function.php) za pomocą programu FileZilla skopiuj je do folderu utworzonego na serwerze w kroku pierwszym: wp-content/themes/astra-child
5. Aktywuj motyw potomny: Przejdź do panelu administracyjnego WordPressa, wejdź w “Wygląd” > “Motywy” i aktywuj nowo utworzony motyw potomny (Astra Child).
Gotowe! 🙂
Metoda 2 – Wtyczki
Istnieją wtyczki za pomocą których możesz utworzyć motyw potomny w prostszy sposób, jednak w chwili pisania tego artykułu nie rekomenduję żadnej konkretnej.
Powodem jest brak w repozytorium pluginu który był testowany z najnowszą wersją WordPressa (wersja 6.3)
Podsumowanie
Motyw potomny WordPress (np. Astra) to świetny sposób na dostosowanie wyglądu i funkcjonalności Twojej strony internetowej. Dzięki temu możesz uniknąć utraty zmian po aktualizacjach oraz eksperymentować z różnymi stylami.
W tym artykule omówiłem w zasadzie jedną metodę tworzenia motywów potomnych: poprzez tworzenie katalogu. Wybór zależy od Twoich preferencji i umiejętności.
Jeśli postępowałeś według w/w wskazówek, możesz śmiało tworzyć swoje motywy potomne i rozwijać swoją stronę internetową.
Powodzenia!